Odpowiedzialność karna za oszustwo finansowe
Oszustwo finansowe staje się coraz bardziej powszechnym przestępstwem, a jego skutki dotkliwie godzą nie tylko w indywidualne interesy przedsiębiorców ale również w obrót gospodarczy jako całość. Rozwój technologii, w tym bankowości elektronicznej, dostarcza światu przestępczemu coraz to nowych narzędzi. Tym istotniejszy staje się więc temat podstaw odpowiedzialności karnej z art. 297 kk.
Definicja oszustwa finansowego
Adwokaci karni tłumaczą, że oszustwo finansowe zwane również oszustwem kredytowym jest rodzajem oszustwa opisanego w art. 286 kk. Polega na wyłudzeniu instrumentu finansowego od uprawnionego do jego świadczenia podmiotu przez przedłożenie podrobionego, przerobionego, poświadczającego nieprawdę albo nierzetelnego dokumentu albo oświadczenia dotyczącego okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia. Nierzetelność może dotyczyć części jak i całości dokumentu, a także pominięcia w nim wymaganych lub istotnych faktów. Wyłudzenie może dotyczyć kredytu, pożyczki pieniężnej, poręczenia, gwarancji, akredytywy, dotacji, subwencji, potwierdzenia przez bank zobowiązania wynikającego z poręczenia lub z gwarancji lub podobnego świadczenia pieniężnego na określony cel gospodarczy, instrumentu płatniczego lub zamówienia publicznego. Ponadto, przestępstwo to popełnia również ten, kto nie powiadamia właściwego podmiotu o powstaniu sytuacji mogącej mieć wpływ na wstrzymanie albo ograniczenie wysokości udzielonego wsparcia finansowego. Poszkodowanym może być bank, jednostka organizacyjna prowadząca podobną działalność gospodarczą na podstawie ustawy albo organ czy instytucja, dysponujące środkami publicznymi. Dobrem chronionym zaś jest rzetelność obrotu gospodarczego – zarówno instytucje finansowe jak i proces ich uzyskiwania.
Konsekwencje prawne oszustwa finansowego
Oszustwa finansowe ścigane są z oskarżenia publicznego, a ich popełnienie może nieść za sobą daleko idące skutki. Ustawowe zagrożenie wynosi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Należy liczyć się również z tym, iż standardowo oprócz kary, orzeka się środki karne takie jak: zakaz zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia danej działalności gospodarczej. Jednakże odpowiedzialności karnej uniknąć może sprawca, który przed wszczęciem postepowania karnego dobrowolnie zapobiegł wykorzystaniu wsparcia finansowego lub instrumentu płatniczego, zrezygnował z dotacji lub zamówienia publicznego albo zaspokoił roszczenia pokrzywdzonego.